Kinetic

Kinetic

Zegarki Seiko Kinetic

Synonim nowoczesnej technologii dbającej o środowisko Technologia KINETIC została opracowana przez SEIKO pod koniec lat 80. Technologia KINETIC łączy w sobie zalety zegarków mechanicznych i kwarcowych, tzn. przyjazny dla środowiska sposób zapewniania energii z precyzją zegarka kwarcowego. Pierwszy raz został zbudowany zegarek kwarcowy, który energię elektryczną sam wytwarza. Aby było to możliwe zegarek wyposażony jest w mikrogenerator, który przetwarza naturalne ruchy osoby noszącej (energia kinetyczna) na energię elektryczną.

W zegarkach kinetycznych seiko podobnie jak w zegarkach mechanicznych z automatycznym nakręcaniem wykorzystana jest właściwość balansu, który pod wpływem przyciągania ziemskiego, zawsze chce znaleźć się w najkorzystniejszym położeniu. Jeśli balans znajdzie się pod wpływem ruchu ręk w innej pozycji niż idealna to jego naturalną cechą będzie to, że będzie starał się wrócić do pozycji naturalnej. Wytworzone w ten sposób ruchy kołowe zostaną wzmocnione przez zespół kółek i przekazywane są do ge- neratora. W generatorze zegarka Seiko Kinetic produkowana jest energia elektryczna, która przekazywana jest albo bezpośrednio do zintegrowanego obwodu lub przekazywana jest do pamięci gromadzącej energię.

Jako pamięć w zegarkach kinetycznych wykorzystywane są albo tzw. Zbiorniczki pojemnościowe lub akumulatory litowo jonowe. Osobliwością tych elementów jest to, że ulegają bardzo powolnemu zużyciu i ich właściwość do gromadzenia energii nie ulega z czasem zmniejszeniu. Można założyć, że podczas całej żywotności zegarków kinetycznych element pamięci energii podczas normalnego użytkowania nie musi być wymieniany.