Historia firmy SUUNTO

Firma Suunto została założona w 1936 roku przez entuzjastę orientacji Tuomasa Vohlonen, któremu od dawna przeszkadzał problem nieścisłości wskazań tradycyjnych kompasów suchych oraz brak stabilnej pracy igły.

Jako inżynier z szerokimi poglądami i otwartym umysłem odkrył i opatentował metodę produkcyjną znacznie stabilniejszej igły, z lepszymi odczytami i nowym poziomem dokładności.

W 1950 firma Suunto produkowała zarówno kompasy naziemne oraz morskie i eksportowała je do ponad 50 krajów na całym świecie, w tym Kanady i Stanów Zjednoczonych. W 1952 roku Helsinki były gospodarzem igrzysk olimpijskich, a pochodnie prowadzone na olimpijski płomień były produktami Suunto. Pierwszy kompas morski, Suunto K-12, został wprowadzony na rynek w 1953 roku. Kilka lat później, w 1957 roku, Suunto zaczęła produkcje urządzeń , które mierzą wysokość drzew.

W latach 60 zakres zakres produkcji firmy Suunto wzrastał dalej i Suunto zaprezentował swój pierwszy kompas do nurkowania- urządzenie, które było poszukiwane prze samych nurków. Brytyjscy nurkowie użyli tego kompasu na swoim nadgarstku i stwierdzili, że urządzenie pracowało również pod wodą. Dzięki tej opinii, nowa kategoria biznesu został zainicjowana!

W następnych latach eksport i rozwój biznesowy firmy SUUNTO stale rozrasta sie. Suunto koncentruje się na połączenie swojej siły z zakresu mechaniki precyzyjnej z nowych techologiami w elektronice. Dokładność, niezawodność i wytrzymałość są kluczowymi wartościami Suunto od samego początku historii firmy.

W 1987 roku pojawia się to , co było potem zalążkiem rozwoju spółki wraz z rozpoczęciem masowej produkcji komputera MSP do nurkowania. Wcześniej, nurek musiał obliczać czas trwania bezpieczeństwa nurkowania i dekompresji z pomocą tabel nurkowych. Teraz mały komputer i jego algorytmy mogą pomóc dbać o bezpieczeństwo.

Komputer nurkowy, który pasuje na nadgarstek, w połączeniu z elektronicznym kompasem Suunto Spyder, było podstawą kolejnego podboju rynku przez Suunto. W 1998 roku został zaprojektowany Suunto Vector -naręczny komputer z wieloma nowatorskimi funkcjami. Zegarek ten mierzył ciśnienie powietrza, a tym samym wysokość nad poziomem morza, a także pomaga w przewidywaniu zmian pogody, oraz wyświetla kierunek i czas.

Vector Suunto, utorował drogę dla następnej generacji komputerów naręcznych, które zostały stworzone w nowym tysiącleciu. W 2004 roku wprowadzono Suunto Suunto D9, pierwszą jednostka z połączeniem komputera nurkowego i cyfrowego kompasu.

W tym samym roku Suunto wprowadzone nowe produkty - Suunto t6 pulsometr, który staje się sportowym laboratorium z pomiarami szkolenia i jego wpływu na użytkownika fitness. Suunto t6 zapoczątkował całą serię produktów szkoleniowych w 2006 przez co firma weszła głębiej w kategorię fitness.

W 2007 roku Suunto wprowadziła nową serię nowośći, instrumentów: Zegarki Suunto Core oraz Suunto Lumi The Core Suunto, które łączyły dziedzictwo Suunto z nowoczesnym kierunkiem projektowania i ofertą zaawansowanego ABC - wysokościomierz, barometr i kompas . Suunto Lumi jest pierwszym zegarkiem dla kobiet, a także zaprojektowany przez kobiety. Oba produkty są bardzo wyoko oceniane w międzynarodowych konkursach projektowych: Suunto Core został wyróżniony przez RedDot Best of the Best nominacji i Suunto LUMI zarówno Design Award reddot design award w 2008 roku.

Suunto dive komputer HelO2 zostało wprowadzony na rynek na początku 2009. Jest to pierwszy komputer nurkowy z Suunto z pełną mieszanych możliwością gazowego. Komputer nurkowy został zaprojektowany specjalnie dla nurków technicznych - nurków, którzy korzystają z wielu gazów, takich jak trimiksie i Nitrox i tlenu dla nurkowań głębokościowych z badaniami wraków i jaskiń

Zegarki Suunto Kolekcja Premium. Zegarek Suunto Elementum, został wprowadzony wiosną 2009 roku. Suunto Elementum to zegarek dla aktywnych mieszkańców miast: z zainteresowaniem żeglarstwo, nurkowanie i zajęcia, którzy cenią połączenie stylu i funkcjonalności.

Dzisiaj, Suunto jest wiodącym projektantem i producentem sportowych instrumentów do ćwiczeń, nurkowania, wspinaczki, turystyki, narciarstwa, żeglarstwa i golfa. Cenione za ich projekt, dokładność i niezawodność. Zegarki sportowe Suunto łączą estetykę i funkcjonalność zegarków z komputerami specyficzne dla sportu, które pomagają sportowcom na wszystkich poziomach analizy i poprawy wydajności. Z siedzibą w Vantaa, Finlandia, Suunto zatrudnia ponad 500 osób na całym świecie i sprzedaje swoje produkty do ponad 100 krajach. Firma jest spółką zależną z siedzibą w Helsinkach Amer Sports Corporation z siostrą marki Wilson, Salomon, Atomic i Precor i Arc'teryx i Mavic.