1881

Historia SEIKO, zaczęła się w 1881 kiedy 22-letni przedsiębiorca, Kintaro Hattori, otworzył sklep o nazwie ?K. Hattori" z zegarkami oraz punktem naprawy zegarów i zegarków w centrum Tokio, w dzielnicy Ginza. Zaledwie jedenaście lat później, w 1892, założył fabrykę "Seikosha" produkującą zegary. Nazwa Seiko oznacza znakomity lub sukces, a całe słowo ?Dom o wyśmienitej jakośći wykonania? lub ?Dom precyzji?

1895


W latach 1890-tych, pod wpływem sukcesu fabryki zegarów Seikosha,a Kintaro stara się poszerzyć zakres działalności. W 1895 roku, stworzył zegarek kieszonkowy, mierzący czas. To był ważny krok do przodu, bez którego przyszłość Seiko byłby zupełnie inna, ponieważ te zegarki utorowały drogę dla pierwszego w historii japońskiego zegarka naręcznego.

1913


Na początku Ery Taisho, zegarki kieszonkowe były nadal bardzo popularne i było tylko kilka marek importowanych do Japonii. Kintaro, jednak planował być o "jeden krok do przodu" i rozpoczął żmudne zadanie stworzenia pierwszego w historii Japonii zegarka. W 1913 roku udało mu się i zegarek Laurel(Wawrzyn) został wyprodukowany. W pierwszych dniach, firma była w stanie wyprodukować zegarki tylko w ilości 30-50 dziennie, ale po raz pierwszy, Kintaro wykazał przewagę na resztą konkurencji.


1929

W miarę poszerzania sieci kolejpwej Japan National Railways mianował SEIKO jako oficjalnego dostawcę. Maszyniści często wycinali miejsca na swoich konsolach, gdzie umieszczali swoje zegarki kieszonkowe Seiko w linii wzroku, podczas prowadzenia pociągów

1941

Rusza produkcja kieszonkowego chronografu Seiko,

1953


W dniu 28 sierpnia 1953 roku, Japonia weszła wiek telewizji komercyjnej i nadała swoją pierwszą reklamę telewizyjną. Dokładnie o 7 wieczorem, zaraz po sygnale godzinowym, SEIKO stał pierwszy reklamodawcą TV. (Stacja Nihon TV pod obecną nazwą NTV) a reklama promowała budzik SEIKO.

1960

W 1960, został wyprodukowany pierwszy Model zegarka Grand Seiko. Wysoko w górach w prefekturze Nagano w środkowej Japonii, mały zespół zegarmistrzów Seiko, najbardziej doświadczonych i wykwalifikowanych miał zadanie stworzyć najlepsze zegarki . Zegarek Grand Seiko reprezentował szczyt doskonałości zegarmistrzostwa i był bardziej dokładny, czytelny i trwały niż inne zegarki

1964

Seiko zostaje wybrane oficjalnym chronometrarzystą Igrzysk Olimpijskich w Tokio
Na Dzień otwarcia Igrzysk firma SEIKO była gotowa z 1.278 urządzeń do pomiaru czasu. Stopery stworzone dla lekkoatletyki ocenione zostały przez pana Paulen, później Prezydenta IAAF. Po wielu godzinach badania, dwa stopery rejestrowały mniej niż 1/10 sekundy różnicy. Nowy poziom dokładności został osiągnięty. SEIKO przeszedł test idealnie.


1968

Seiko otrzymuje tytuł ?Najlepszego mechanicznego chronometru naręcznego? w Genewie

1969


Pierwszy na świecie chronograf z automatycznym naciągiem wyposażony w koło kolumnowe i pionowe sprzęgło .To pierwszy taki zegarek na świecie, został kamieniem milowym w osiągnięciu przez SEIKO prymatu w technologii chronografu. Premiera pierwszego naręcznego zegarka kwarcowego Seiko Quartz Astron (produkowanego na większą skalę)


1973

Pierwszy na świecie kwarcowy zegarek Seiko LCD z cyfrowym wyświetlaczem
Ten w pełni elektroniczny zegarek używał sześciocyfrowego wyświetlacza ciekłokrystalicznego w celu wskazania czasu. Zdolność do ciągłego wyświetlania godzin, minut i sekund na naręcznym wyświetlaczu ciekłokrystalicznym przyciąga szeroką uwagę, kiedy to po raz pierwszy do wprowadzono go do obrotu w październiku 1973 roku. LCD był długowieczny (50.000 godzin) i miał dobry kontrast. Źródło światła zapewniało taką iluminację, aby liczby na wyświetlaczu były łatwe do odczytania nawet w ciemności


1975


W 1975 SEIKO uruchomił pierwszy na świecie cyfrowy zegarek kwarcowy z chronografem, (0634). Mógł rejestrować czas do 1/10 części sekundy i miał funkcję czasu okrążenia. Posiadał również wewnętrzne światło, tak aby być wyraźnie widocznym w ciemności. Stał się wielkim hitem i stworzył rynek na wysokiej jakości cyfrowe zegarki.
1983


Mistrzowie technologii kwarcowej i zegarmistrzostwa mechanicznego z SEIKO stworzyli pierwszy w świecie analogowy chronograf kwarcowy. Mierzył czas do 5/100 sekundy i oferował możliwość podziału czasu i tachymeter. Został zaprojektowany przez znanego włoskiego projektanta samochodów Giorgetto Giugiaro. Na rynek trafia także pierwszy na świecie zegarek z rejestratorem dźwięku


1984


Po wprowadzeniu pierwszego na świecie zegarka umożliwiającego oglądanie telewizji , SEIKO wprowadziła komputer na rękę, z przechowywaniem danych. Był pierwszym w swoim rodzaju. Miał pamięć do 2000 znaków i mógł przechowywać numery telefonów i adresy, jak również pamiętnik lub kalendarz na okres do jednego miesiąca. Komputer na rękę SEIKO zapoczątkował wiek przenośnych urządzeń informatycznych.


1988

Od chwili powstania zegarków, firma SEIKO dążyła do stworzenia "technologii bez wymiany baterii?. W roku 1977 wprowadzono zegarek SEIKO zasilany energią słoneczną, a w 1986 roku - kwarcowy zegarek z ręcznym systemem nakręcania. W 1988 roku przyszedł wielki przełom; SEIKO KINETIC, zegarek kwarcowy automatycznie generujący energię elektryczną niezbędna do zasilania mechanizmu kwarcowego, z ruch ręki

1990
Pierwszy na świecie skomputeryzowany zegarek dla nurków ?Scubamaster?

Spring Drive to technologia, unikalna dla SEIKO. Tradycyjny wychwyt jest zastąpiony przez zupełnie nowy regulator, który zapewnia cichą i gładką pracę wskazówek z dokładnością do jednej sekundy na dzień.
Udany zegarek KINETIC SEIKO został wyposażony w funkcję stopera w bardzo wyjątkowym projekcie. oraz specjalnej konstrukcji, która jest zabezpieczona przed pyłem.

1991

Wieczny kalendarz z pierwszym na świecie tzw. ?millennium-plus? kalendarzem

1998

Pierwszy na świecie zegarek z wiecznym kalendarzem sterowany przez ultrasoniczny mikrosilnik W 1998 r. wprowadzono Thermic SEIKO, który generuje moc przy różnicy temperatury między nadgarstkiem a atmosferą. Ma rezerwę mocy 10 miesięcy po pełnym naładowaniu.

1999
 
Pierwszy na świecie zegarek Spring Drive odmierzający czas w sposób płynny.
2005
 
Pierwszy na świecie zegarek sterowany falami radiowymi z możliwością wyboru trzech pasów radiowych


2006


Wykorzstana, po raz pierwszy w zegarlu elektronicznym technologia tuszu, czas lub inne dane są przedstawione na dużym obszarze wyświetlania, o doskonałej czytelności pod dowolnym kątem. Ponadto, wyświetlacz pozwala użytkownikowi wybrać z wielu możliwości grafiki prezentacyjnej, z opcją wyświetlania w czasie dnia lub nocy, z olśniewająco prostym stylem graficznym. Zegarek ten zdobył Grand Prix de Geneve.

2007


Pierwszy na świecie zegarek Spring Drive Chronograph odmierzający czas w sposób płynny, zbliżony do naturalnego jego upływu.


2010


Pierwszy na świecie zegarek specjalnie zaprojektowany dla podróży w kosmos (Spring Drive Spacewalk). Odmierza czas zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zdobył nagrodę Grand Prix d'Horlogerie de Gen?ve dla zegarka sportowego.


Firma SEIKO zapewniała pomiar czasu podczas wielu ważnych imprez sportowych: