Szafirowe

Szafirowe

Szafirowe szkiełko - Najtwardsze szkiełko stosowane do produkcji zegarków. W 10 stopniowej skali twardości Mohsa zarówno szafir naturalny i syntetyczny znajduje się na 9 miejscu zaraz za diamentem, który ma maksymalnie 10 punktów. Z tego powodu szafir jest odporny na zarysowanie przez inne minerały o mniejszej twardości.Teoretycznie tylko diament może je zarysować, ale dość powszechnie występujący węglik krzemu ma rating Mohsa między 9 a 10 i jest także twardszy od szafiru. Materiały te są czasami używane do powierzchni imitujących kamień na meblach lub ścianach.W kontakcie z tym minerałem może w tej sytuacji dojść do zarysowania teoretycznie superodpornego szkiełka.

Chemicznie to kryształu tlenku glinu-o wysokiej wytrzymałości, dużej twardości, wysokiej odporności termicznej i wysokiej optycznej przepuszczalności światła, co ma duże znaczenie dla zegarków z wyższej półki. Wysoka cena szkiełka szafirowego wynika także z jego twardości.Tylko piły z kamienie szlifierskie z powłoką diamentową potrafią ciąć, szlifować i polerować to tworzywo. Z tego powodu produkcją takich szafirowych szkiełek do zegarków zajmują się tylko wyspecjalizowane fabryki.

Stosowane także często na deklach zegarków mechanicznych i automatycznych umożliwiając obserwacje pracy tego typu mechanizmów.